Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlčí srocení


  Vlčí srocení se koná jednou ročně na podzim původně v osadě v Rabštejnské Lhotě, v poslední době se snažíme místo obměňovat. Sejdou se zde všechny oddíly. Je to jediná možnost jak nováčci mohou získat členství složením slibu.

 Když se konečně sejdeme všichni, Velký Vlk zahájí toto slavnostní odpoledne. Z náčelníků se zvolí čtyři, kteří zapálí oheň. Pak se posílá pozdrav stiskem ruky. Po menším proslovu si děti zvolí nového náčelníka a z vedoucích se zvolí nový Velký Vlk. Pak už jenom stačí, aby nováčči, kteří minimálně rok chodily do některého oddílu, složili slib, obešli celý kruh a podali každému ruku.

 Pak si ještě zahrajeme na kytaru známé písně, zazpíváme si a po oddílech se rozejdeme.

 Slavnostní oheň:
 
Vlčata používají na slavnostní příležitosti většinou pagodu. Je to velice podobný oheň jako hranice a velice často se plete s pyramidou. Rozdíl mezi nimi je takový, že pagora je v podstatě jako hranice, ale postupně se polena zužují až poslední patro tvoří několik klád zakrývajících celou plochu. Uvnitř je pořádně vycpána roštím.
 Kolem ohně se dělají dva, nebo jenom jeden kruh z kamenů. Nejlépe to vypadá, když mezi těmi kruhy, nebo kruhem a postaveným ohněm není tráva, ale pouze hlína, popřípadě jehličí..
 Do slavnostího ohně nepatří žádné papírky, plechovky, plasty a podobně!!!

 

Obrazek

Louče:
 Jsou asi metr a půl dlouhé klacky. Jsou vyrobeny z přírodního materiálu - smůla, březová kůra, smrkové jehličí.
 Nejdříve si rozehřejeme smůlu v plechovce nad ohněm. Je důležité, abychom měli po ruce nějaký plochý kámen, který zakryje vršek plechovky, kdyby nám smůla začala hořet. Je nevhodné snažit se zapálenou smůlu uhasit foukáním - můžete si lehko spálit obličej!!
 Přípravíme si hromádku jehličí a klacek, na kterém chceme vyrobit louč. Můžeme dále ještě přidat kousky březové kůry, aby potom lépe hořela.

 Když máme smůlu dostatečně rozehřátou, pokapeme vždy klacek tak 15-25cm od okraje a opatrně přiložíme jehličí. Takto opakujeme dokud nemáme pořádnou louč. Na závěr ji pokapeme zbylou smůlou.

 

 

 Zapálení ohně:

 
 

 Slova která se pronášejí u slavnostního ohně Vlčat na táborech, či jiných našich akcích. Každá organizace má svá slova a přání.

Sever (chlapec): “Sviť nám ohni posvátný do temnot a jejich stíny zaplaš, aby i naše
myšlenky čisté byly.”

Východ (dívka): “Hřej nás svým žárem, spal vše špatné a nízké.”

Jih (chlapec): “Spoj nás svou září v nerozborný bratrský kruh, který překoná všechny
překážky.”

Západ (dívka):"Vzpomínka na večer u tebe strávený, ať nám nikdy nevyhasne."

 Po odříkání posledního přání všichni čtyři společně zapálí oheň a zařadí se do kruhu.