Jdi na obsah Jdi na menu
 


Symboly Vlčat

Mezi symboly Vlčat patří vlajka, znak, kroj, právo, slib a kronika.

       
Kronika Vlčat

 Kroniku Vlčat jme založili asi před třemi lety novou. Měla ji psát jedna naše dnes už bývalá členka, ale protože by se do kroniky museli zapsat i události, které pocházejí od samého vzniku, tak psaní zanechala a teď kronika zase někde leží a čeká na svého pisatele, který by do ní zapisoval další a další dobrodružství. Snad se nám někdy podaří ji úspěšně stíhat psát.

Vlajka Vlčat

Vlajku mají Vlčata také. Na táborech se používá vlajka České republiky, protože si to přejí některé zákony a nezákony. Z druhé strany je Vlčí znak.

Obrazek

 

Vlčí právo

Co si představit pod pojmem Vlčí právo? Je to taková pokroucená dřevěná hůl, oškrabaná od kůry, která je například na táborech symbolem starosty dne. Je ozdobena kouskem kůže. Používa se i na srocení, kdy ji nosí Velký vlk. Jinak je právo uloženo v klubovně v Rabštejnské Lhotě.

Znak Vlčat

 Vlčí znak tvoří černá polovina směrové růžice, žlutý stan, červený oheň, zelený smrk a název Vlčata. Pozadí může být světle modré, ale též i bílé. Znak je zobrazen v erbu.

 Je součástí kroje, kde je přišit na levém rameni spolu se znakem oddílu a domovenkou.

 

Obrazek

 Vlčí kroj

Kroje mají všichni členové, ale nosit na schůzky je nemusí. Oblékáme je při slavnostních příležitostech, jako jsou například Vlčí srocení, nástupy na táboře apod. Vedoucí nosí kroj častěji - nejlépe při všech setkání oddílů.

  Vlčího kroje sestává ze zelene vojenské košile s nášivkami, šátek v oddílové barvě a modré rifle nebo maskáče.

Košile:
 Košile tvoří základ kroje, musí mít dlouhé rukávy. Na levém rukávu mají členové našitou nejdříve domovenku svého oddílu, pod ní je znak odílu a poslední je našit znak Vlčat.
 Na pravý rukáv se umisťují stříbrné hvězdičky za splněné body Sedmera a pokud jich má člen sedm, tak jsou vyměněny za znak splněného Sedmera.

 Na levou stranu hrudi patří odznak bronzového vlka za splněný slib, který každý člen může splnit po roce působení v oddíle na Vlčím srocení. To se koná začátkem školního roku. Dále sem patří žluté nebo hnědé trojúhelníčky, podle funkce, jakou v oddíle zastupujete.
 Na pravé straně jsou nášivky z táborů a různých soutěží, popřípade nášivky klubové (vodácké, divadelní).

Šátek:
 Každý oddíl má svou vlastní barvu šátku. Způsob jakým se šátek uvazuje záleží na každém oddíle zvlášť.
 Jiřičky mají šedý trojcípí šátek na kterém uvazují kravatu.
 Svišti mají oranžový trojcípí šátek, ke kterému patří kožený turbánek s pěti vrcholy.
 Orioni mají také šedý šátek, ale na jednom cípu mají našitou žlutou čtyřcípou hvězdu.
 Yukoni mají hněhé šátky.
 Orlíci nosí zelené šátky a používají kravatu.

 Vlčí slib

Vlčí slib skládají noví členové, kteří chodí po dobu minimálně jednoho roku na schůzky, baví je to a chtějí pokračovat jako právoplatní členové. Skládá se do rukou Náčelníka Vlčat na Vlčím srocení.

 Vlčí slib je možno složit pouze před nadpoloviční většinou Vlčat, u správně zapáleného slavnostního ohně. Slib se skládá do rukou Náčelníka Vlčat, který drží Právo, na Vlčím srocení. Při závěrečném slůvku "slibuji" podá nový člen ruku Náčelníkovi Vlčat a posléze stvrdí podpisem do kroniky. Nový člen může skládat slib teprve po jednom roce práce v oddíle. Poté, co si podá ruku s Náčelníkem Vlčat, obejde kroužek a každému členovi podá ruku.

Znění slibu:

nový člen: "Mým přáním je patřit mezi Vás, být kamarádem Vám a všem lidem
pomáhat přírodě a mít rád svou zemi."
náčelník: "Slibuješ, že se budeš řídit našimi zákony?"
nový člen: "Slibuji."