Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Sekera

Jak vypadá sekera jistě všichni víte. Používá se už od nepaměti a může mít různé tvary. Nás zajímá táborová sekera, která má ten klasický tvar. Jak vidíme na obrázku, sekera má většinou dřevěné topůrko, které je prohnuté, a kovovou čepel, která je zajištěna zvrchu klínkem, aby se rychle nevyviklala. Bohužel dnes koupíte sekeru, která klín nemá a je pouze vsazené topůrko do čepele. Takové sekery jsou velmi nebezpečné, protože hrozí vyviklání a uvolnění čepele, která pak může při práci odletět a někoho trefit! Proto, než začnete pracovat se sekerkou, nezapomeňte si ji důkladně prohlédnout, je-li v pořádku a neublíží-li vám ani ostatním.

Je dobré sekeru ukládat do pouzdra a to buď z koženého nebo nepromokavého materiálu. Jednak kvůli případné korozi a také proti nechtěnému otupení sekery. A co si budeme povídat, pokud budeme sekeru přenášet v batohu, určitě bychom nechtěli, aby nám pořezala věci.

Měli bychom se k sekeře chovat stejně jako k noži a mít na paměti vždy to, že i sekerou můžeme ublížit jak sobě tak i druhým. Proto je dobré při práci s ní dbát největší opatrnosti.

Pokud se topůrko v čepeli viklá, je několik způsobů, jak to spravit.

1. Pokud není vsazen klín, tak ho vsadíme, je-li to možné.

2. Pokud je topůrko dřevěné, můžeme sekeru namočit do vody. Dřevěné topůrko do sebe ve vodu nasaje, tím zvětší svůj objem a topůrko se už nebude viklat. Není to ale dlouhodobě výhodné.

3. Nejrychlejším způsobem je udeřit několikrát sekerkou o topůrko tak, aby si čepel sedla o něco níž a na chvíli zase držela. Je důležité ale dbát při práci s takovouto sekerkou na to, abychom každé posunutí čepele z topůrka zaregistrovali a opět udeřili sekerkou, aby si čepel zase zpátky sedla, protože by se mohlo stát, že čepel odlétne.

 

Obrazek

 

Sekání se sekerkou

1. Se sekerkou sekáme zásadně na dřevěné podložce. Ať už je to špalek, pařez, nebo větší poleno. Pokud budeme sekat na hlíně nebo kamenech, sekerku dříve či později ztupíme a vylámeme na ní zuby.

2. Při sekání dodržujeme dostatečnou vzdálenost od ostatních, neboť je může ohrozit nejen naše sekání, ale i kusy dřeva, které nám odlítnou od sekerky.

3. Se sekerkou sekáme tak, abychom neohrozili sebe, ostatní a sekerku samotnou.

Tady je několik obrázků, jak správně sekat a jak nesekat:

ObrazekObrazek

 

 
 
 
 
 
Pokud sekáme na větším kusu klády, je vždy dobré kládu zajistit kolíky, jak vidíme na jasnějším obrázku, a poleno, které sekáme, neopíráme o zem, ale držíme ho v ruce za jeden konec a druhý konec rozsekneme.
Druhý obrázek je špatně. Nemáme zajištěnou kládu a tak se může stát, že jak budeme sekat, tak se nám kláda odkutálí a my si můžeme ublížit. Druhá věc je, že poleno, které sekáme, si zapíráme nohou. Může se stát, že nám sekerka sklouzne po poleni dolů a my si ji zasekneme do nohy.

ObrazekPokud osekáváme větve z kmene, měli bychom je sekat tak, jak vidíme na obrázku.Obrazek

Tady na tom obrázku je nesprávné osekávání větví. Budeme-li takto osekávat větve, pak se může stát, že si s větví odsekneme i kus kmenu.

Obrazek
Při přeseknutí klacku na kládě je důležité sekat přímo na dřevěné podložce a v ostrém úhlu.
Obrazek
Tento obrázek je špatně, protože když budeme sekat klacek takto, pravděpodobně nám po úderu sekerky zapruží a může i prasknout.
Obrazek
Když víme, že se sekerkou budeme ještě pracovat, tak abychom ji zbytečně neuklízeli, je vhodné ji zaseknout do nějakého špalku nebo polena, které je skácené, nikoliv živé!


Obrazek
V žádném případě sekerku nenecháváme zaseklou ve stromu! Jak by se líbilo vám, kdyby do vás zasekli sekerku?ObrazekPoslední obrázek nám ukazuje, na které straně kmenu správně stát při osekávání větví. Je důležité, abychom stáli na druhé straně, než osekáváme. Když budeme už unavení, mohlo by se stát, že by nám sekerka sklouzla po kmeni přímo do nohy. Pokud ale budeme osekávat tak jak je znázorněno na obrázku, stát se to nemůže.